دات نت نیوک
تاریخ : در تاریخ 08/29/2015 03:05:15 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
هابل نزدیکترین اختروش با دو سیاهجاله مرکزی را یافت


منجمان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل مارکاریان 231 (Mrk 231  نزدیکترین کهکشان به زمین که میزبان یک اختروش است یافته اند، که از دو سیاهچاله مرکزی که سهمگینانه بدور هم میچرخند نیرو میگیرد.

یافته ها نشان می­دهد که اختروش-هسته درخشان فعال کهکشانها - ممکن است میزبان دو سیاهچاله بسیار سنگین باشد، که در نتیجه ترکیب کهکشانها یکی در مدار دیگری بیافتد. مانند یک جفت اسکیت­باز

مانند یک جفت اسکیت­باز، این دو سیاهچاله تولید مقدار زیادی انرژی می­کنند که باعث می­شود هسته کهکشان براثرتعداد زیاد میلیاردها ستارگان بدرخشد، که دانشمندان آنها را اختروش شناسایی کرده اند.

 

دانشمندان به آرشیو رصد­های تلسکوپ هابل در نور فرابنفش از مرکز Mrk231  نگاه کرده اند تا کشف کنند که آنها چه چیزی را خواص فوق العاده و شگفت آور توصیف می­کنند"  

اگر نتها یک سیاهچاله در مرکز اختروش بود، تمام صفحه قرص­برافزایشی  از گاز داغ اطراف که در طیف ماورابنفش می­درخشید بود، در عوض درخشش ماورابنفش از صفحه غبار به سوی مرکز ناگهان افت می­کند.

یکی از منجمان رصدخانه چین و از آکادمی علوم چین میگوید: "ما در رابطه با این کشف بیسار هیجان زده ایم زیرا نه تنها نه تنها وجود دو سیاهچاله­های دوتایی در Mrk 231 را ثابت می­کند، بلکه راه مدون جدیدی برای جستجوی سیاهچاله­های دوتایی با تابش نور فرابنفششان پیش پا میگزارد". محققی از دانشگاه اوکلاهانا اضافه میکند: "ساختار کهکشان ما، همجون  کهکشانهای بزرگ و خوشه­های کهکشانی، یا ترکیب سامانه­های کوچک  در درون سامانه بزرگتر رشد میکند و سیاهچاله های دوتایی پیامد طبیعی این ترکیبات کهکشانی­اند." 


1394/06/07 03:05:15 ق.ظ
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی